2004-03-30
Aktualności / Poczytaj mi.... Panie Wójcie

PAN WÓJT
CZYTA DZIECIOM

29 marca 2004r. już po raz drugi, z inicjatywy nauczycielek: Marzeny Cierniak i Krystyny Giza, w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyło się spotkanie z baśnią uczniów klas młodszych. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” baśń J. I. Kraszewskiego pt. „Kwiat paproci” przeczytał Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały czytanego utworu, a ich przeżycia potęgowała odpowiednia scenografia i oprawa muzyczna. 

Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności. Uczymy dzieci czytania i dbamy o to, by lubiły czytać. Rozbudzamy w nich zapał do książek, dokładamy starań, by czytanie stało się ich przyjemnością i potrzebą. Wielu dzieciom doświadczenia  z książką kojarzą się z przymusem, przykrością i nudą, dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji i komputera. Dzięki podjętym staraniom, czytanie staje się  dla dziecka przyjemnością.

Głównym celem podjętej akcji jest przede wszystkim zachęcenie rodziców do tego, by czytali swoim dzieciom. Głośne czytanie stymuluje rozwój emocjonalny dziecka, rozwija wrażliwość i empatię, uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na  pozytywne, kształtuje nawyk czytania, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie. Głośne czytanie buduje też mocną więĽ między rodzicami i dzieckiem.

Pan Wójt chętnie podjął wyzwanie i z zaangażowaniem włączył się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Podkreślił znaczenie głośnego czytania dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka i zachęcił innych do częstego sięgania po książkę.  

29 marca PSP Zaborów mgr Marzena Cierniak mgr Krystyna Giza