2003-11-14

Bliżej natury

6 listopada w Szkole Filialnej we Wrzępi odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny.

Do rywalizacji przystąpili najmłodsi przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Szczurowa. Fakt ten jest niezmiernie zadowalający. Oznacza, że losy środowiska naturalnego nie są nam obce, w czasach, gdy świat jest niszczony przez piracką, bezmyślną działalność ludzi. To człowiek ingeruje w środowisko naturalne, zbliża, a zarazem oddala się od niego, ułatwia, a zarazem utrudnia warunki życia.

Po krótkim przemówieniu pani Danuty Laska w świat tematyki ekologicznej wprowadzili uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Filialnej we Wrzępi. Przedstawili oni przybyłym gościom inscenizację, przygotowaną przez Małgorzatę Klich, w której spotkały się „Dwa Światy”. Jeden - to „Świat Duchów” (dinozaurów), a drugi, to „Świat współczesnego człowieka”. Dinozaury mają pretensje do człowieka za to, że giną drzewa, pada kwaśny deszcz i rosną sterty śmieci. By ukarać winnego, czyli Ewę na scenę wkracza diabeł. Czy tak naprawdę tylko ona jest temu winna? Jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie? Czy pozostajemy bez winy? Raczej nie. Szansą może być jednak dla naszego istnienia ekologiczny styl życia. Jeżeli już od najmłodszych lat będziemy kształtować świadomość ekologiczną najmłodszego pokolenia zbierzemy plony w przyszłości. Taki cel przyświecał organizatorom i uczestnikom tego konkursu.

Na tle jesiennej dekoracji sceny wspaniale prezentowały się dziewczęta ubrane w stroje wykonane z naturalnych okazów roślin. Uczniowie wykazali się wiedzą teoretyczną i umiejętnością odgrywania scenek na temat ochrony środowiska naturalnego.

Już od pierwszej chwili konkursowi towarzyszyła nutka emocji, która ustąpiła tuż po ogłoszeniu wyników przez przewodniczącą komisji Elżbietę Gądek. Najlepszy okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej w Woli Przemykowskiej (Joanna Bieniek i Natalia Kostrzewa). Dwa drugie miejsca przypadły Szkole Podstawowej w Szczurowej (reprezentowanej przez Martę Rębacz i Martę Habura) oraz Szkole Podstawowej w Zaborowiu, której uczestnikami były: Teresa WoĽniczka i Maria Szydłowska. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Filialna we Wrzępi (Justyna Samolej i Jadwiga Młynarczyk).

Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody książkowe. W trakcie konkursu można było obejrzeć ciekawą wystawkę prac plastycznych zorganizowaną przez panią Helenę Filipską, byłą nauczycielkę szkoły we Wrzępi. To jej cenne wskazówki mogliśmy wykorzystać w pracy zawodowej. _x000D_ _x000D_

_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_

14 listopada 2003r. SP Wrzępia