2007-07-27
Aktualności / III Międzynarodowy Konkurs Heligonistów - Węgierska Górka.

Heligoniści u Golców

Już w najbliższą niedzielę 29 lipca br. dzieci i młodzież z gminy Szczurowa grający na heligonkach wezmą udział w III Międzynarodowym Konkursie Heligonistów - Węgierska Górka. Organizatorem konkursu jest Fundacja Braci Golec i Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. W konkursie będą brać udział muzycy ludowi z Polski, Czech i Słowacji. W Jury zasiada m.in.: Paweł Golec, Łukasz Golec (Golec uOrkiestra), Romek Capek (kapela „Čapków” ze Słowacji), Tomasz Iwanow - Buli (kapela „Grapa” z Żabnicy).

W gminie Szczurowa, naukę gry na heligonkach prowadzi Pan Michał Pastuch, który zaszczepił wśród dzieci zapał do nauki na tym instrumencie.

Heligonka to jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów. Jest to instrument muzyczny z grupy idiofonów - instrumentów perkusyjnych.  Heligonka na południu Polski w okresie przedwojennym w pewnym sensie wyparła dudy czy gajdy, bowiem zastępowała niemal całą orkiestrę. Największą popularność zdobyła na ŻywiecczyĽnie, gdzie zrodził się nawet charakterystyczny styl grania na tym instrumencie. Na heligonkach głównie grano baciarki, weselne polki, walce, obyrtki, hajduki czy też siustane.

Zalicza się ją do kategorii instrumentów ludowych i stanowi skład kapeli , która od dwóch lat prowadzona jest przez Państwa Vitalinę i Michała Pastuchów w miejscowościach   Szczurowa i Zaborów.

27 lipca 2007r. UG Szczurowa